• Opening Hours: Mon-Fri 9am - 5pm
  • 01332 224830
  • info@beautyguild.com

Guild Awards Winners

Over the last few months beauty professionals have been voting in their thousands for the training schools and suppliers in the beauty, holistic and nails industry who have really impressed them in The Guild Awards of Excellence 2019! We can now announce that the winners are...

Best Customer Services

Winner:
Salon Services
Runners Up:
  • K.B Pro
  • Louella Belle
  • The Eyelash Design Company

Best Web Services

Winner:
Ellisons
Runners Up:
  • Essential Nails
  • HD Brows
  • Salon Services

Best Skincare Supplier

Winner:
Dermalogica
Runners Up:
  • ELEMIS
  • Guinot
  • QMS Medicosmetics

Best Nails Supplier

Winner:
Coty OPI Nail Lacquer
Runners Up:
  • Grafton International ORLY
  • Nail Harmony All That Jazz
  • Sweet Squared VINYLUX

Best Gel Nails Supplier

Winner:
Bio Sculpture Gel
Runners Up:
  • Coty OPI GelColor
  • Grafton International ORLY Gel FX
  • Sweet Squared CND SHELLAC

Best Tanning Supplier

Winner:
Sienna X
Runners Up:
  • Nouvatan
  • St. Moriz
  • St. Tropez

Best Uniform Supplier

Winner:
La Beeby
Runners Up:
  • Buttercups
  • Florence Roby
  • Simon Jersey

Best Beauty Equipment Supplier

Winner:
Salons Direct
Runners Up:
  • Capital Hair & Beauty
  • Ellisons
  • Salon Services

Best Furniture Supplier

Winner:
Ellisons
Runners Up:
  • Capital Hair & Beauty
  • REM
  • Salon Services

Best Hair Removal Supplier

Winner:
Salon System Just Wax
Runners Up:
  • Lycon
  • Outback Organics
  • Sienna X Wax

Best Lash Supplier

Winner:
The Eyelash Emporium
Runners Up:
  • Nouveau Lashes
  • Salon System Marvelash
  • The Eyelash Design Company Lash Perfect

Best Wholesaler

Winner:
Salon Services
Runners Up:
  • Alan Howard
  • Capital Hair & Beauty
  • Ellisons

Best Supplier Specific Training

Winner:
The Eyelash Emporium
Runners Up:
  • Bio Sculpture
  • K.B Pro
  • Sienna X

Best Eyebrow Treatment Supplier

Winner:
HD Brows
Runners Up:
  • Salon System Marvelbrow
  • Sienna X Brow Range
  • The Eyelash Design Company Hi Brow

Best Anti-Ageing Supplier

Winner:
Guinot
Runners Up:
  • Dermalogica
  • ELEMIS
  • QMS Medicosmetics

Best Use of Social Media

Winner:
Sienna X
Runners Up:
  • HD Brows
  • Lash Perfect
  • Lashbase

Best Cosmetics Supplier

Winner:
Charlotte Tilbury
Runners Up:
  • Benefit Cosmetics
  • Clarins
  • HD Brows Make Up

Best Training School - Nails

Winner:
Sweet Squared
Runners Up:
  • Bio Sculpture
  • Essential Nails
  • Nail Harmony

Best Training School - Beauty

Winner:
Elite School of Beauty Therapy
Runners Up:
  • Gateway Workshops
  • The Southern School of Beauty Therapy
  • Training Solutions

Best Training School - Holistic

Winner:
Gateway Workshops
Runners Up:
  • Inspire Therapy Training
  • Pretty Vintage Holistic & Spiritual School
  • Soul Therapies

Best Male Grooming Supplier

Winner:
BARBER PRO
Runners Up:
  • Clairns
  • Dermalogica
  • Lycon

Best Hair Brand

Winner:
Wella (Coty)
Runners Up:
  • Fudge Professional (PZ Cussons)
  • Living Proof (Unilever)
  • Matrix (L'OrĂ©al)

Best Spa Brand

Winner:
Clarins
Runners Up:
  • ELEMIS
  • ESPA
  • OPI ProSpa

The Guild would like to take this opportunity to congratulate all of our winners and nominees and thank those who took the time to vote.