• 01332 224830
  • info@beautyguild.com
Login

The Guild Awards of Excellence 2021

Winners Revealed!

At the start of this year we launched The Guild Awards of Excellence 2021 and we have had an amazing response. The votes have been counted and we are thrilled to reveal the winners for The Guild Awards 2021 below:

Best Customer Services

Winner:
Nouveau Lashes
Nominees:
  • Flourish School of Beauty & Aesthetics
  • IMAGE Skincare
  • Pinkfishes Ltd

Best Web Services

Winner:
HD Brows
Nominees:
  • Crystal Clear
  • Lecenté
  • Pinkfishes Ltd

Best Skincare Supplier

Winner:
Dermalogica
Nominees:
  • Crystal Clear
  • Guinot
  • IMAGE Skincare

Best Nails Supplier

Winner:
OPI Nail Lacquer
Nominees:
  • Grafton International ORLY
  • Louella Belle Morgan Taylor
  • Peacci Nail Polish

Best Gel Nails Supplier

Winner:
Salon System GELLUX
Nominees:
  • Bio Sculpture Gel
  • Sweet Squared CND SHELLAC
  • The Gel Bottle

Best Tanning Supplier

Winner:
St. Tropez
Nominees:
  • Fake Bake
  • Sienna X
  • TAN TRUTH

Best Furniture Supplier

Winner:
Salon Services
Nominees:
  • Ellisons
  • REM
  • Salons Direct

Best Hair Removal Supplier

Winner:
Salon System Just Wax
Nominees:
  • Australian Bodycare
  • Lycon
  • Sienna X Wax

Best Lash Supplier

Winner:
Nouveau Lashes
Nominees:
  • CoCo Lashes by Golden Beauty
  • Pinkfishes Ltd
  • The Eyelash Emporium

Best Wholesaler

Winner:
Salon Services
Nominees:
  • Aston & Fincher
  • Capital Hair & Beauty
  • Ellisons

Best Supplier Specific Training

Winner:
Lecenté
Nominees:
  • Nouveau Lashes
  • Sienna X
  • The Eyelash Emporium

Best Eyebrow Treatment Supplier

Winner:
HD Brows
Nominees:
  • London Lash Pro So Henna
  • Salon System RefectoCil
  • Sienna X Brow Range

Best Anti-Ageing Supplier

Winner:
Guinot
Nominees:
  • Crystal Clear
  • Dermalogica
  • IMAGE Skincare

Best Use of Social Media

Winner:
Lecenté
Nominees:
  • Georgina Chambers Studios
  • HD Brows
  • Pinkfishes Ltd

Best Training School-Nails

Winner:
Bio Sculpture Gel- Re: New Beauty
Nominees:
  • Beauty by Sophie Treatments & Training
  • Flourish School of Beauty & Aesthetics
  • Lecenté

Best Training School-Beauty

Winner:
Beauty by Sophie Treatments & Training
Nominees:
  • Flourish School of Beauty & Aesthetics
  • Georgina Chambers Studios
  • Training Solutions

Best Training School-Holistic

Winner:
Flourish School of Beauty & Aesthetics
Nominees:
  • Feet First Therapies & Training School
  • Gateway Workshops
  • Inspire Therapy Training

Best Hair Brand

Winner:
ghd
Nominees:
  • Fudge Professional
  • OLAPLEX
  • Wella Professionals

Best Spa Brand

Winner:
Crystal Clear Skincare Quartz Spa
Nominees:
  • ELEMIS
  • ESPA
  • PHYTOMER

Beauty Guild would like to take this opportunity to congratulate all of our fabulous winners and nominees. Thank you to everyone that took the time to vote.